RANDEVU AL : 05551568466
info@drabdullahcerit.com
Suadiye, Ayşeçavuş Cd No:46 Kat:1 D:1, 34740 Kadıköy/İstanbul

MULTİVİTAMİNLER HAKKINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dr Abdullah CERİT > Blog > Genel > MULTİVİTAMİNLER HAKKINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Yayınlayan: admin 22 Mayıs 2021 Yorum yapılmamış
MULTİVİTAMİNLER

Doz:

Multivitamin gibi ürünlerin ilk süreçleri tamamlanmış ve ürün kalitesini kanıtlamışsa- aktif etken madde, yabancı madde, kontaminasyon, ağır metal analizi vb- kullanılacak olan kombinasyonun dikkatle ayarlanmasnda fayda var. Örneğin takviye içerisine konacak bir metilfolat ise tek tabletde 100 mcg var , metil kobalamin 1000 mcg ise bu çok sağlıklı bir kombinasyon olmayabilir. Çoğu kişi için özellikle kişide MTHFR gibi populasyonda sık bulunan mutasyonlar var ise kişiye zarar verme ihtimali yüksek. Bu kişilerde metilfolatı ön planda tutup b12 yi kademeli özellikle aralıklı eklemek ya da günlük 400- 600 mcg dozlarında gitmek metilasyon döngüsünün sağlıklı dönmesi için önemli ya da çinko bakır içeren bir multivitamin de bakır 1 gram, çinko 5 gram ise bu olacak iş değildir ! Çinko ile bakır arasındaki oranın 15:1 ya da 20:1 oranı arasında olması gerektiğini belirtmiştik

Kullanımda zorluklar:

Multivitaminlerde ayrıca kullanılan vitamin \ minerallerin miktarları arttıkça kullanılması gereken dolgu\katkı maddesi de artmakta, bu durumda ilgili tabletin boyu aşırı büyümekte. Bu da takviyenin kullanımını zorlaştırmakta. Zaten aksi ise yani birçok maddenormal veya yüksek doz küçük bir tablet de ise üretim şeklini sorgulamak lazım.

Kullanım şekli:

Bir başka husus multivitaminlerdeki oranların çoğu zaman herkes için yarayacak güdüsü ile ayarlanması maalesef kullanımlarda sıkıntı yaratmakta, daha önce söylediğimiz gibi bazı vitaminler genelde yemekle birlikte alınması gerekirken bazıları aç alınıyor, aynı multivitamine konulması bazılarının otomatikman yararsız hale gelmesine sebep olacaktır.

Kıssadan hisse ‘kaliteli’ olduğunu düşündüğünüz bir vitamine ulaşmışsanız içindeki etken maddeleri kontrol edin, çoğu zaman izole etken madde içeren preparatların ayrı kullanımları daha sağlıklı olabilir, gün içerisinde sayısı fazla gibi görünse de bireye daha faydalı olabilir.

EN MAKUL YÖNTEM DÜŞÜK DOZDA UYGUN ORANLARDA AYARLANAN MULTİVİTAMİNLERİN , EĞER KULLANILMASI GİBİ GÖRÜNMEKTE, KULLANIMA KARAR VERİLMİŞSE, UYGUN KOMBİNASYONLARIN YAPILIP YAPILMADIĞINA BAKILIP GEREKTİĞİ ZAMAN DOZ AYARI YAPARAK DOĞRU ZAMAN ARALIĞINDA TÜKETİLMESİDİR, ELBETTE BURADA ÜRETİCİ FİRMANIN DÜŞÜK DOZDA YAPTIĞI KAPSÜL YA DA TABLETLERİ BİR AYLIK TÜKETİM MİKTARINA GÖRE PLANLAMA YAPMASI VE FİYATLANDIRMA DA BU DURUMU VE TÜKETİCİYİ DE DÜŞÜNEREK FİYATLANDIRMAYA YANSITMASIDIR.


Konuyu ÖNEMLİ bir noktaya değinerek tamamlayalım:
Sibo tablosu söz konusu olanlar, multivitaminler özellikle sizin için çok faydalı olmayabilir, hatta sizi daha fazla rahatsız edebilir. Özellikle b12, demir, çinko içerenler için akılda tutulması gereken bir husus. Eksiklik konusu farklı yaklaşımlarla değerlendirilebilir. Sibo şüpheniz var ve bu konuda sağlıklı ol almak istiyorsanız zaten bir sağlık profesyoneli tarafından takip edilseniz iyi olur.

Bir cevap yazın