RANDEVU AL : 05551568466
info@drabdullahcerit.com
Suadiye, Ayşeçavuş Cd No:46 Kat:1 D:1, 34740 Kadıköy/İstanbul

Sibo Testi

Yayınlayan: admin 2 Eylül 2021 Yorum yapılmamış

Sibo Testi

Sibo testi , ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi ve zayıf besin emilimini kontrol etmek amacıyla uygulanan bir testtirİnce bağırsak, sindirim kanalında yer alan, aynı zamanda vücudumuza aldığımız besinlerin emilerek kana karışmasını sağlayan bir organdır. Besin emiliminin gerçekleştiği incebağırsakta; yağ, karbonhidrat ve protein gibi temel besin öğelerinin sindirimi tamamlanır. Bu sebeple bağırsak florasında meydana gelebilecek en ufak bozukluklar, vücut sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Bağırsak florasında bilinen yaklaşık 500 tür farklı bakteri mevcuttur. Bunların sayısı katrilyona ulaşmakla birlikte önemli birkısmı ince bağırsak florasında bulunur. İnce bağırsak, fonksiyonunu devam ettirmek amacıyla belirli sayıda ve türdeki bakterilere ihtiyaç duyar. Fakat, buradaki bakterilerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması, SIBO denilen ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi hastalığına yol açar.

Sibo Hastalığı Nedir ?

Sibo hastalığı ( ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi), ince bağırsağın genel bakteri popülasyonunda bulunmaması gereken bakteri türlerinin anormal artışı ile seyreden bir tablodur. Bu durum belirli semptomlar vermekle birlikte çeşitli testler sonucunda teşhis edilebilir. ‘’İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO) yaygın, ancak yeterince tanınmayan bir sorundur. SIBO tanı testi gerektirdiğinden prevalansı bilinmemektedir. Karın şişkinliği, gaz, kabızlık ve ishal sık görülen semptomlar olmasına rağmen, pozitif tanıyı doğrulamazlar.’’ (1)

Sibo hastalığı genellikle sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar sonucunda kendini belli eder. Bunlar fazla bakteri oluşumundan kaynaklı yetersiz beslenme, ishal, kabızlık, karında şişkinlik ve kilo kaybı gibi bozukluklardır. Bazen sibo hastalığı  en yaygın olarak antibiyotik tedavisi ile birlikte spesifik diyetlerle etkin sonuca ulaşılır. 

Sibo Hastalığı Neden Olur ?

Sibo hastalığı (ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi) şunlardan kaynaklanabilir:

 • İnce bağırsağın içerisinde ve çevresinde bulunan yapısal rahatsızlıklar (bağırsak yapışıklığı gibi)
 • Crohn hastalığı (inflamatuar bağırsak hastalığı)
 • Çölyak hastalığı
 • Diyabet
 • Abdominal alanda gerçekleştirilen cerrahi komplikasyonları

Sibo Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Bağırsak yapısında bulunan fistül
 • İnce bağırsağın yapısal kusurları, yaralanmalar ve rahatsızlıklar
 • Ülser ve obezite için geçirilen mide ameliyatları
 • Diyabet
 • Radyasyon tedavisi

Sibo Belirtileri Nelerdir ?

İnce bağırsakta bulunan çok fazla sayıda ve türdeki bakteriler, sindirimi ve emilimi bozduğundan kısa süre içerisinde belirti gösterecektir. Sibo belirtileri genel olarak şunları içerir:

 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik veya gaz oluşumu
 • İshal ve/veya kabızlık
 • Yetersiz beslenme
 • Kilo kaybı
 • Yemekten sonra rahatsız edici dolgunluk hissi

Sibo Testi Nedir , Nasıl Yapılır ?

Sibo testi , ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi ve zayıf besin emilimini kontrol etmek amacıyla uygulanan bir testtir. Sibo teşhisi için şu testlere tabi tutulabilirsiniz:

Nefes Testi

Nefes testi, SIBO’yu teşhis etmenin veya ekarte etmenin etkin bir yoludur. Ayrıca işlemin noninvaziv (girişimsel olmayan) bir şekilde gerçekleştirilmesi bir avantajdır.

Sibo testi , bir kişinin glukoz ve/veya laktuloz gibi şekerli bir karışımı içtikten sonra, belli aralıklarla nefes hidrojen ya da metan varlığının ölçülmesiyle çalışır. Ekshale (nefes verme) edilen hidrojen veya metan miktarında hızlı bir artış, ince bağırsağınızda bakteri üremesine işaret edebilir.

Nefes testi noninvaziv ve uygulaması kolay bir yöntem olması ile en sık tercih edilen etkin bir tanı yöntemidir.

İnce Bağırsak Aspirasyonu

İnce bağırsak aspirasyonu, sibo teşhisi için altın standart bir testtir. Bu testte sıvı örneğinin elde edilmesi için endoskopi yöntemi uygulanır. Endoskopi sırasında alınan sıvı örneği, laboratuvar ortamında incelemeye gönderilir.

Jejunal (ince bağırsak) aspirasyonda SIBO varlığının doğru bir şekilde tanımlanması bazı zamanlarda kritik olabilir. ‘’ Numunenin alındığı bölgeden farklı bir alanda aşırı bakteri üremesi mevcut olduğundan (örneğin, ince bağırsağın daha ilerisinde) yanlış bir sonuç alınabilir.’’ (2)

Sibo belirtileri doğrultusunda uygulanan bu testlere ek olarak, doktorunuz sizi vitamin eksikliği açısından tarayabilir, dışkı değerlendirmesi yapabilir veya bağırsakta bulunan yapısal bozukluklar incelenebilir.

Sibo Komplikasyonları Nelerdir ?

 • Anemi (Kansızlık): Bağırsak yapısında bulunan bakteriler vitamin emilimini gerçekleştirerek anemiye sebebiyet verebilir.
 • Vitamin eksikliği
 • Beslenme bozukluğu
 • Yağ emilim bozukluğu
 • Osteoporoz (zayıflamış kemikler)
 • Böbrek taşı: Zayıf kalsiyum emilimi ileri vadede böbrek taşına sebebiyet verebilir

Sibo Tedavisi

Sibo tedavisi mümkün olduğunca altta yatan soruna yönelik uygulanır.  Rahatsızlığın beslenmeden kaynaklandığı durumlarda  bireylere sibo diyeti listesi önerilebilir. Yapılan çalışmalarda sibo diyeti ile bakterileri besleyen karbonhidratların kısıtlanmasının etkili bir sonuç verdiği doğrulanmıştır.

Antibiyotik Tedavisi

Çoğu rahatsızlıkta, bakteriyel enfeksiyon kaynaklı problemlerin tedavisi antibiyotik yoluyla sağlanır. Semptomlar ve test sonuçları bakteriyel enfeksiyon varlığını gösteriyorsa, doktor kontrolünde bir antibiyotik tedavisine başlamanız uygundur. Bu süreçte uygulanacak antibiyotik tedavisi bakteri sayısını önemli ölçüde azaltacaktır. Ancak, bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç oluşturma olasılığına karşılık arada bir farklı antibiyotiklere geçiş yapmanız istenebilir.

Sibo Diyeti

SIBO tedavisinde beslenme eksikliklerinin düzeltilmesi oldukça önemlidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile mevcut bağırsak sıkıntıları azalarak kilo alımına destek sağlanır. Bu süreçte diyete başlamadan önce B-12 ve demir gibi besin takviyelerinin alınmasının yanı sıra laktoz içermeyen bir diyetle uygulamaya geçilebilir.

Sibo diyeti listesi eşliğinde yapılan beslenmeler ile, aşırı bakteri üremesini ortadan kaldırmak asıl amaçtır. Çoğu durumda beslenmeden  şekerler,ayrıca lif alımı minimuma indirilir ve FODMAP’ler çıkartılır.

Kaynakça

 • Rao SSC, Bhagatwala J. Small Intestinal Bacterial Overgrowth: Clinical Features and Therapeutic Management. Clin Transl Gastroenterol. 2019 Oct;10(10):e00078. doi: 10.14309/ctg.0000000000000078. PMID: 31584459; PMCID: PMC6884350.
 • El kurdi B, Babar S, El iskandarani M, et al. Factors that affect prevalence of small intestinal bacterial overgrowth in chronic pancreatitis: a systematic review, meta-analysis, and meta-regression. Clin Transl Gastroenterol. 2019;10(9):e00072. doi:10.14309/ctg.0000000000000072

Bir cevap yazın